12.10.2018 r. odbyło się w naszej szkole niezwykłe spotkanie. Gościł u nas pan Zbisław Szpak, który na początku II wojny światowej został wraz z rodziną zesłany do Kazachstanu, jak tysiące innych Polaków.
Ponad dziewięćdziesięcioletni pan Zbisław opowiadał o bardzo trudnym życiu zesłańców, o strasznym głodzie, np. kiedy przez siedem dni jego rodzina nic nie jadła, opisywał swoje desperackie próby zdobycia jakiegokolwiek pożywienia, a uczniowie słuchali z zapartym tchem.
Gdy w 1941 na terenie ZSSR zaczęła się tworzyć armia Andersa, panu Szpakowi udało się wcielić do niej i dzięki temu wydostał się z zesłania.
Żołnierze armii Andersa, a wraz z nimi nasz bohater, po opuszczeniu ZSSR znaleźli się w Persji (dzisiejszym Iranie). Tam zaopiekowano się stutysięczną armią – żołnierze otrzymali odzież, wyżywienie, zakwaterowanie. Niestety, schorowani i wygłodzeni zesłańcy nierzadko umierali po zbyt obfitych posiłkach.
Pan Szpak w sposób barwny, a nawet z humorem przedstawił cały szlak wędrówki armii Andersa, wraz z najcięższą bitwą pod Monte Cassino. Dwugodzinne spotkanie bardzo zainteresowało naszych uczniów, którzy na koniec jeszcze podziwiali odznaczenia i medale pana Zbisława oraz przeglądali spisane przez niego wspomnienia.
Ta niezwykła, żywa lekcja historii wiele nas nauczyła.
Galeria zdjęć