Projekt pt. „Experymentarium - nauczanie przez działanie” to nowatorskie przedsięwzięcie skierowane do młodego pokolenia uczniów naszej szkoły. Celem nadrzędnym projektu wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej instytucji oświaty jaką jest nasza placówka. Przygotowaliśmy wachlarz zajęć, które pozwolą na organizację wolnego czasu dzieciom wykraczającą poza ramy edukacji. Projekt w 100% został sfinansowany przez rządowy program dotacyjny dla organizacji pozarządowych (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich).
Pierwotnie zajęcia dla uczniów w ramach projektu miały się rozpocząć już od 1 marca i trwać do 30 października tego roku. Niestety ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną, termin rozpoczęcia zajęć ciągle był przesuwany. Ponieważ datą graniczną zakończenia i rozliczenia projektu jest 30 października, chcemy przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, z uwzględnieniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra zdrowia, rozpocząć zajęcia dla uczniów od 1 czerwca. Będą się odbywać w grupach 6 – 8 osobowych. W przypadku dużego zainteresowania, planujemy zajęcia również w wakacje, jako ciekawa alternatywa spędzenia wolnego czasu w okresie letnim. Dlaczego nie czekamy na rozpoczęcie zajęć dodatkowych do 1 września? Niestabilna sytuacja i pojawiające się informację, że druga fala zachorowań na COVID – 19 czeka nas jesienią, a co za tym idzie szkoły znów mogą być zamknięte, skłoniły nas, aby w sytuacji powrotu od 25 maja do stacjonarnego funkcjonowania szkół, zajęcia rozpocząć już teraz.
Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, mogą już teraz zapisać się na różnego rodzaju zajęcia (za pomocą classrooma). Szczegółowy terminarz zostanie ustalony w najbliższym czasie.
W ramach projektu przewidziane są następujące zajęcia:
„PROGRAMOWANIE I ROBOTYKA”
Zajęcia z robotyki z wykorzystaniem zestawów Lego® Education WeDo 2.0 oraz Lego® Education Spike™ Prime. Uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, budowania oraz samodzielnego programowania robotów. Zestawy Lego® Education pozwalają na tworzenie robotów, które „ożywają” dzięki oprogramowaniu dostosowanemu do wieku uczniów opartemu na programowaniu obrazkowym. Zajęcia pozwolą na rozwijanie i inicjowanie zainteresowań technicznych i naukowych. Warsztaty będą prowadzone przez instruktora specjalistę i będą polegały na tworzeniu zautomatyzowanych konstrukcji omawiających i nawiązujących do wielu dziedzin nauki i aspektów świata. Zestawy dydaktyczne Lego® Education zawierają zarówno klasyczne klocki Lego® jak i komponenty elektroniczne w tym silniki, czujniki oraz jednostki centralne służące do łączenia się z komputerem lub tabletem, którego dzieci użyją do programowania swoich dzieł.
2 grupy 8 osobowe po 22 godziny zajęć (każda grupa raz w tygodniu po 2 godziny)
„TAJEMNICZY ŚWIAT CHEMII”
Eksperymenty chemiczne są punktem wyjścia w proces poznania. Poprzez wykonywanie doświadczeń chemicznych uczniowie najpełniej zrozumieją zjawiska, problemy otaczającego świata, rozbudzą w sobie ciekawość poznawczą, motywację do zgłębiania wiedzy i problemu, w konsekwencji nabędą umiejętność wykorzystywania tej wiedzy w praktyce.
1 grupa 6 osobowa – 22 godziny zajęć (raz w tygodniu po 2 godziny)
„MŁODY KONSTRUKTOR MASZYN PROSTYCH”
Zajęcia z zakresu rozwijania kreatywności oraz wiedzy z dziedzin matematyki i fizyki. Uczniowie będą korzystać z zestawów Lego® Education Maszyny Proste i Zasilane wraz z zestawami rozszerzającymi – Pneumatyka oraz Energia Odnawialna. Dzięki tym zestawom uczniowie rozwiną swoje umiejętności w zakresie inżynierii projektowej stosowanej w życiu codziennym. Uczniowie poznają zasady działania wielu mechanizmów oraz rozwiązań a także własnoręcznie zbadają ich możliwe zastosowania oraz rozwiną swoje zainteresowanie przedmiotami ścisłymi i inżynierią.
1 grupa 8 osobowa – 22 godziny zajęć (raz w tygodniu po 2 godziny)
„MAŁY MODELARZ”
Na zajęciach zadaniem uczestników będzie wykonanie różnego typu modeli pojazdów oraz latawca, jako najprostszej formy modelarskiej. Uczniowie będą tworzyć m.in. modele wojskowych pojazdów gąsiennicowych w skali min. 1:36, modele obrazujące maszyny cywilne i wojskowe. Modele będą zaopatrzone w nadajnik z odbiornikiem do sterowania. Wszystkie konstrukcje modeli wykonane będą z elementów drewnianych - sklejki lotniczej i drewna balsowego wysokiej jakości. Uczestnicy szczególnie będą motywowani do zwrócenia uwagi na precyzję wykonania, łączenia poszczególnych elementów modelu. Dodatkowo od prowadzącego dowiedzą się o historii danego modelu.
1 grupa 6 osobowa – 22 godziny zajęć (raz w tygodniu po 2 godziny)
„GRAJMY RAZEM”
Grając w gry planszowe czy karciane, można rozwijać umiejętności matematyczne - logiczne myślenie, koncentrację, przewidywanie następstw, umiejętność liczenia w pamięci, ale także ciekawie spędzić czas wolny. Jest to świetny trening cierpliwości, czekania na swoją kolej, współpracy z innymi, grania do jednej bramki wszystkich członków danej drużyny. Ponadto jest to świetna lekcja kończenia rozpoczętych zadań, radzenia sobie z porażką własną, wspierania się nawzajem w przegranej drużynie. Gry bawią i uczą. A co bardzo ważne są świetną okazją do interakcji z innymi osobami. To ciekawa propozycja na spędzanie wolnego czasu przez młodych ludzi, którzy potem mogą uczyć rówieśników grać w takie gry.
1 grupa 6 osobowa – 22 godziny zajęć (raz w tygodniu po 2 godziny)
„Z PORADNIKA MŁODEGO ZIELARZA”
Zadaniem będzie upowszechnienie i przypomnienie zasad kompostowania substancji organicznych i segregacji odpadów w warunkach szkolnych i domowych. Dodatkowo uczestnicy będą prowadzić kompostowanie na terenie szkoły. W ramach zajęć w części teoretyczno – ćwiczeniowej, uczniowie będą pozyskiwać wiedzę na temat zasad prowadzenia upraw ziół, zbioru i przetwarzania – np. stworzą zielnik domowy lub makietę segregacji (papier, tektura, folia – materiały odpadowe z gosp. domowego, szkoły), zasad zdrowego żywienia z wykorzystaniem matematyki (gramatura, pomiar jednostkowy, jednostki itp.). Pozyskają wiedze o działaniach ziół, zasadach segregacji odpadów. Działanie praktyczne – uprawa roślin w tym nawożenie kompostem.
1 grupa 8 osobowa – 22 godziny zajęć (raz w tygodniu po 2 godziny)
Planujemy, o ile zmieni się sytuacja epidemiologiczna w Polsce i będzie można organizować wyjazdy edukacyjne, 4 dniową wycieczkę do Wrocławia.
Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem jak i wartością, którą ciągle, na nowo, powinna odkrywać szkoła. Odnajdywanie owej wartości jest chlubnym kontynuowaniem tradycji polskiej szkoły, która będąc wierna narodowej spuściźnie, przekazywała solidną wiedzę, kształtowała świadomość narodową i obywatelską, szacunek dla dobra wspólnego jakim jest dziedzictwo wspólnoty narodowej i państwowej zbudowanej w minionych stuleciach, a co za tym idzie - wychowywała w poczuciu patriotyzmu. Tę tradycję mamy dziś chronić i przekazać dzieciom i młodzieży. Niniejsza koncepcja wycieczki edukacyjnej do Wrocławia, miejsca pamięci narodowej, stanowi element programu tzw. polityki edukacji historycznej.
W programie zwiedzania znajdzie się Ossolineum, gdzie każda sala to inny temat. Wszędzie widz jest wciągany w akcje, jak w dobrej opowieści. W całym muzeum zainstalowano ponad 100 gier, aplikacji i multimedialnych prezentacji. Dzięki temu miejsce to staje się łatwiejsze w odbiorze dla młodych widzów, a cała tematyka przedstawiona za pomocą dobrze dzieciom znanych dotykowych ekranów. Dzieci są zachęcane do dotykania i działania. Ossolineum to potężna biblioteka, jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w kraju, siedziba muzeów. Miejsce niezwykle ważne dla nauki. Cenne zbiory i archiwa początkowo znajdowały się we Lwowie, a po wojnie zostały przywiezione do Wrocławia i tu pozostają do dziś.
Panorama Racławicka unikatowe dzieło, jedyne takie w Polsce. Panorama to ogromny obraz zawieszony na ścianach Rotundy, przedstawiający Bitwę pod Racławicami, której przewodził Tadeusz Kościuszko. Oryginalne dzieło uzupełnione jest o eksponaty, by jeszcze mocniej przekonać odbiorców, że znajdują się w centrum działań wojennych. Obraz powstał w głównej mierze dzięki pracy Kossaka i Styki we Lwowie, pod koniec XIX wieku. Został namalowany na płótnie liczącym 15 metrów, a do jego stworzenia wykorzystano 750 kilogramów farby.
Hydropolis to centrum wiedzy poświęcone wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jego lokalizacja to zabytkowy XIX-wieczny neogotycki podziemny zbiornik wody czystej o powierzchni 4600 m². 9 stref tematycznych stanowi źródło wiedzy dla dzieci i dla dorosłych na temat wody, jej mieszkańców oraz znaczeniu dla człowieka. Centrum wiedzy o wodzie to arcyciekawe miejsce, to fenomenalna prezentacja na temat wody, bez której nie byłoby życia na Ziemi. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.
1 grupa 17 osobowa