Obydwa wykłady zostały poprzedzone wiadomościami na temat położenia geograficznego, liczby ludności, gospodarki, kultury, zwyczajów i poziomu życia oraz klimatu, jaki panuje w tym kraju. Mocno wybrzmiało to, że znaczna część ludności cierpi z niedostatku żywności, odzieży, pomocy medycznej, czy dostępu do edukacji. Afganistan należy do jednych z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Wielu mieszkańców żyje na granicy ubóstwa, często dzieci muszą podejmować się pracy rezygnując z edukacji. Społeczeństwo wymaga szczególnego wsparcia.
Misja w Afganistanie to największa i najdłużej trwająca misja zagraniczna polskiego wojska po II Wojnie Światowej. Pan major Zbigniew Pałaczyński pokazał oczami żołnierza misyjną rzeczywistość i pozwolił słuchaczom choć w minimalnym zakresie poczuć to, co czują żołnierze. Bo o niebezpieczeństwie myśli się tam bezwiednie, czy się tego chce, czy nie. A mimo to trzeba skupić się na obowiązkach i pracy.
To była lekcja uczącą dzieci wrażliwości na potrzeby i wyzwania współczesnego świata - życzliwości, tolerancji, rozwijająca empatię, kształtująca pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniająca postawę odpowiedzialności za siebie oraz drugiego człowieka.
Zajęcia szkoleniowe były zorganizowane w pełnym reżimie sanitarno - higienicznym.
Jeszcze raz dziękujemy Panu majorowi Zbigniewowi Pałaczyńskiemu Prezesowi Fundacji Wspierania Obronności i Bezpieczeństwa FIRMARE 4 LIFE i zapraszamy ponownie.