Za organizację konkursu odpowiadała pani Izabela Małachowska – nauczyciel języka polskiego w naszej szkole. Konkurs odbył się w Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance i był objęty patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Szczecinie. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Kunowie, Kobylance oraz Reptowie oraz szkół średnich w Stargardzie. Celem konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego1 marca oraz upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Konkursowi towarzyszyła wystawa „Poznańska Piątka” poświęcona beatyfikowanym 13 czerwca 1999 r. przez św. Jana Pawła II w Warszawie pośród 108 męczenników II wojny światowej, pięciu młodym wychowankom poznańskiego oratorium salezjańskiego straconych 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie po dwuletnim uwięzieniu. Wystawę udostępnił organizatorom i przybliżył losy bohaterów ksiądz Łukasz Piskuła. Uczestnicy i goście mogli wysłuchać także ciekawego wykładu – rysu historyczne poświęconego Żołnierzom Wyklętym, wygłoszonego przez pana Marcina Łatacza – przedstawiciela IPN.
Żołnierze Wyklęci, często nazywani także Żołnierzami Niezłomnymi, to ludzie, którzy w obliczu narzuconej siłą nowej rzeczywistości nie pogodzeni z utratą suwerenności Polski podjęli nierówną walkę z komunistycznym reżimem. Walczyli w imię wartości, które do dziś stanowią fundament naszego narodu: wolności, godności i prawdy. Ich losy często były tragiczne – ginęli w lasach, w kazamatach UB, a ich imiona na długo miały zostać zapomniane. Dziś przywracamy im należne miejsce w historii.
To właśnie słowo – poezja ma moc przywracania historii, budzenia emocji i skłaniania do refleksji. Dzięki uczestnikom konkursu mogliśmy usłyszeć głosy tych, których próbowano uciszyć na zawsze. Wyklętych, ale nie zapomnianych. Wśród pięknych i wzruszających interpretacji mogliśmy usłyszeć między innymi wiersze: „Na zgliszczach”, „Inka”, „Polscy bandyci”, „Ratuj nas Chryste”, „Wilki”, „Modlitwa więzienna” „Zachowałam się jak należy”. Jury, oceniając recytacje uczniów podczas burzliwych obrad, wyłoniło laureatów konkursu.
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
- I miejsce – Blanka Sawicka, I LO im. Adama Mickiewicza w Stargardzie,
- Wyróżnienie – Aleksandra Pawlak, I LO im. Adama Mickiewicza w Stargardzie.
Obie uczennice zostały przygotowane pod kierunkiem pani Anny Mic.
W kategorii szkół podstawowych:
- I miejsce - Franciszek Cichocki, SP w Kobylance, opiekun - pani Anna Smogór,
- II miejsce – Jakub Siwiec, SP im. Jana Brzechwy w Kunowie, opiekun - pani Agata Siwiec,
- III miejsce – Miriam Buczula, SP im. Jana Brzechwy w Kunowie, opiekun - pani Agata Siwiec,
- Wyróżnienie – Tola Synówka, SP im. Jana Brzechwy w Kunowie, opiekun pani - Agata Siwiec.
- Wyróżnienie - Stefania Gryziecka, SP w Reptowie, opiekun - pani Anna Smogór.
Dzień konkursu był nie tylko świętem pięknego słowa, ale także lekcją historii i patriotyzmu. Występy uczestników były owocem pasji, zaangażowania i wrażliwości, a każda interpretacja była hołdem dla tych, którzy za Polskę oddali życie!
Gratulujemy i dziękujemy!!!
Galeria
Oprac. Izabela Małachowska