Wyniki rekrutacji
Brzechwiada
Tradycją w naszej szkole stała się Brzechwiada, czyli tydzień poświęcony twórczości naszego patrona Jana Brzechwy.
Od 24.03 do 27.03. 2025 odbywały się konkursy związane z wierszami, poezją i Akademią Pana Kleksa.
Konkursy przygotowały:
- Wokalny: Magdalena Jaros i Anna Polak
- Świetlicowy recytatorski: Dorota Zacharek i Marzena Kowalska
- Plastyczny dla klas 0–III: Małgorzata Sztandera i Agata Spiżewska
- Recytatorski dla klas 0–III: Jolanta Grzegorczyk, Agata Adamczyk, Natalia Kur – Olszyna
- Wyścigi zwierząt: Monika Błaszczeć
- Najoryginalniejsze piegi: Agata Adamczyk i Natalia Kur – Olszyna
- Recytatorski dla klas IV – VII: Agata Siwiec i Izabela Małachowska
Podsumowaniem tygodniowych zmagań był spektakl przygotowany przez Małgorzatę Budzyńską, a była to Akademia Pana Kleksa w wykonaniu klasy IV.
Podkreślić należy, że udział w Akademii wzięli wszyscy uczniowie klasy IV, czyli 24 osoby.
Na wielką pochwałę zasługują rodzice uczniów, którzy stanęli na wysokości zadania i przygotowali swoim Dzieciom piękne sceniczne stroje.
Główne role zagrali:
Natalia Lipczyńska: Pan Kleks
Michalina Wrzeszcz: narrator, Koziołeczek
Oliwia Kochanowska: narrator, Czapla
Miłosz Sałapata: narrator, Dzik
Adam Rabiej: narrator
Zosia Budzyńska: narrator
Janek Potap: narrator, Żuraw
Antosia Bartosik: narrator, Kaczka Dziwaczka
Sebastian Augustyniak: narrator, Kozioł
Antosia Sieklicka: Narrator
Franek Madejski: narrator
Franek Skwarek: narrator
Dominik Żółtowski: narrator
Laura Ochman: narrator
Julia Kwiecińska: narrator
Marcel Siwiec – Zimiński: Miś
Lila Skalska: Lis
Michalina Konwerska: narrator
Emilia Śledź: narrator
Wojtek Kowalski: Leń
Lena Czeszyńska: narrator
Narracji towarzyszyły piosenki z tekstami Brzechwy, oprócz wymienionych aktorów w śpiewaniu brali udział: Małgosia Przybyła: papuga, Mikołaj Wiśniewski i Krzysiu Wilkosz (Krzysiu i Mikołaj uczestniczyli we wszystkich próbach).
Uczniowie, którzy oglądali popisy czwartoklasistów świetnie się bawili i nagrodzili aktorów gromkimi brawami.
Gratuluję debiutu na ,,deskach” szkolnego teatru i życzę sukcesów w przyszłości.
Małgorzata Budzyńska
Dzień Zdrowego Żywienia w kl. VI
27 marca uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią zorganizowali Dzień Zdrowego Żywienia. Była to doskonała okazja do przypomnienia sobie, jak ważne w codziennym funckcjonowaniu jest prawidłowe odżywianie się.
Uczniowie przygotowali zdrowe sałatki, koreczki, tortille i wrapy a nawet lody owocowe. Było smacznie, kolorowo a przede wszystkim zdrowo. I w tym miejscu warto przypomnieć, że to co jemy, decyduje o tym, jak się czujemy. Dbajmy zatem o siebie.
M. Jaros
Magiczna chemia dla najmłodszych!
Kolejne zajęcia chemiczne za nami, a mali odkrywcy znów mieli okazję przekonać się, jak fascynujący może być świat eksperymentów! Tym razem bawiliśmy się reakcjami, które wywołały wiele emocji i uśmiechów.
Samopompujące się baloniki – za pomocą octu i sody oczyszczonej pokazaliśmy, jak wytwarzający się gaz może nadmuchać balonik bez użycia powietrza! Lampa lawa – olej, woda i musujące tabletki stworzyły kolorową, bąbelkową mieszankę, która wyglądała jak prawdziwa lampa lawa.
Wulkan w butelce – eksplozja sody i octu wypełniła naszą butelkę pianą niczym prawdziwy wulkan!
Skaczące kukurydze – wrzuciliśmy ziarenka kukurydzy do gazowanej wody z octem i sodą, a one zaczęły tańczyć, unosząc się i opadając jak zaczarowane.
Chemia może być wspaniałą zabawą!
Już nie możemy doczekać się kolejnych eksperymentów.
Nowy projekt w Naszej Szkole
Szanowni Państwo,
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że rozpoczynamy w Naszej Szkole realizację projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego pt.: „Wsparcie edukacyjno-psychologiczne dla szkół podstawowych gminy Kobylanka”.
Celem głównym projektu jest poprawa jakości i dostępności kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych z terenu Gminy Kobylanka.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty. W styczniu objęci zostaną nimi uczniowie klasy VI i VII. Szczegółowy plan i tematyka warsztatów dostępne są w załączniku poniżej.
Harmonogram zajęć projektowych
Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem zajęć projektowych
Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty.... czyli szalony tydzień wiosenny
Czekając na pierwszy Dzień Wiosny przeżyliśmy szalony tydzień.
- Dzień św. Patryka, w którym ubieraliśmy się na zielono,
- Dzień na Opak, kiedy to ubieraliśmy się na lewą stronę,
- Dzień bez Plecaka
- Dzień Szalonej FryzuryTydzień zakończyliśmy przywitaniem Wiosny i pochodem wiosennym.
St. Patrick's Day
17 marca obchodziliśmy St. Patrick's Day, czyli Dzień Św. Patryka - patrona Irlandii. Tego dnia w naszej szkole zawitał kolor zielony będący kolorem nie tylko wiosny. Podczas lekcji języka angielskiego, uczniowie poznawali i utrwalali słownictwo związane z tym świętem. Zapoznali się z tradycjami i zwyczajami a także poznali bliżej postać św. Patryka.
Wyjazd do Fun Jump
W dniu 20 marca uczniowie klasy 2b i 3 wraz z wychowawcami wybrali się do Fun Jump w Szczecinie. Zabawa była przednia.
I Gminny Konkurs Recytatorski „Żołnierze Wyklęci – ponieważ żyli prawem wilka…’’
„Nic dla siebie, wszystko dla ojczyzny"
Anatol Radziwonik „Olech”Dnia 13 marca 2025 r. odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski „Żołnierze Wyklęci – ponieważ żyli prawem wilka…’’ dla uczniów kl. IV-VIII szkół podstawowych z terenu gminy Kobylanka oraz uczniów szkół średnich z terenu Gminy Stargard zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Kunowie.
Za organizację konkursu odpowiadała pani Izabela Małachowska – nauczyciel języka polskiego w naszej szkole. Konkurs odbył się w Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance i był objęty patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Szczecinie. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych w Kunowie, Kobylance oraz Reptowie oraz szkół średnich w Stargardzie. Celem konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzonego1 marca oraz upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Konkursowi towarzyszyła wystawa „Poznańska Piątka” poświęcona beatyfikowanym 13 czerwca 1999 r. przez św. Jana Pawła II w Warszawie pośród 108 męczenników II wojny światowej, pięciu młodym wychowankom poznańskiego oratorium salezjańskiego straconych 24 sierpnia 1942 r. w Dreźnie po dwuletnim uwięzieniu. Wystawę udostępnił organizatorom i przybliżył losy bohaterów ksiądz Łukasz Piskuła. Uczestnicy i goście mogli wysłuchać także ciekawego wykładu – rysu historyczne poświęconego Żołnierzom Wyklętym, wygłoszonego przez pana Marcina Łatacza – przedstawiciela IPN.
Żołnierze Wyklęci, często nazywani także Żołnierzami Niezłomnymi, to ludzie, którzy w obliczu narzuconej siłą nowej rzeczywistości nie pogodzeni z utratą suwerenności Polski podjęli nierówną walkę z komunistycznym reżimem. Walczyli w imię wartości, które do dziś stanowią fundament naszego narodu: wolności, godności i prawdy. Ich losy często były tragiczne – ginęli w lasach, w kazamatach UB, a ich imiona na długo miały zostać zapomniane. Dziś przywracamy im należne miejsce w historii.
To właśnie słowo – poezja ma moc przywracania historii, budzenia emocji i skłaniania do refleksji. Dzięki uczestnikom konkursu mogliśmy usłyszeć głosy tych, których próbowano uciszyć na zawsze. Wyklętych, ale nie zapomnianych. Wśród pięknych i wzruszających interpretacji mogliśmy usłyszeć między innymi wiersze: „Na zgliszczach”, „Inka”, „Polscy bandyci”, „Ratuj nas Chryste”, „Wilki”, „Modlitwa więzienna” „Zachowałam się jak należy”. Jury, oceniając recytacje uczniów podczas burzliwych obrad, wyłoniło laureatów konkursu.
W kategorii szkół ponadpodstawowych:
- I miejsce – Blanka Sawicka, I LO im. Adama Mickiewicza w Stargardzie,
- Wyróżnienie – Aleksandra Pawlak, I LO im. Adama Mickiewicza w Stargardzie.
Obie uczennice zostały przygotowane pod kierunkiem pani Anny Mic.
W kategorii szkół podstawowych:
- I miejsce - Franciszek Cichocki, SP w Kobylance, opiekun - pani Anna Smogór,
- II miejsce – Jakub Siwiec, SP im. Jana Brzechwy w Kunowie, opiekun - pani Agata Siwiec,
- III miejsce – Miriam Buczula, SP im. Jana Brzechwy w Kunowie, opiekun - pani Agata Siwiec,
- Wyróżnienie – Tola Synówka, SP im. Jana Brzechwy w Kunowie, opiekun pani - Agata Siwiec.
- Wyróżnienie - Stefania Gryziecka, SP w Reptowie, opiekun - pani Anna Smogór.
Dzień konkursu był nie tylko świętem pięknego słowa, ale także lekcją historii i patriotyzmu. Występy uczestników były owocem pasji, zaangażowania i wrażliwości, a każda interpretacja była hołdem dla tych, którzy za Polskę oddali życie!
Gratulujemy i dziękujemy!!!
Oprac. Izabela Małachowska
Spotkanie uczniów z panią adwokat Moniką Matusz-Michną
Dnia 18 marca w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego uczniowie mieli okazję porozmawiać z panią adwokat na temat ważnych zagadnień prawnych. Gość został zaproszony, aby wyjaśnić młodzieży, czym są stalking i hejt oraz jakie konsekwencje mogą wynikać z takich zachowań.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak prawo definiuje te zjawiska, jakie działania można podjąć w przypadku ich doświadczania oraz jakie mogą być skutki prawne dla osób dopuszczających się takich czynów. Pani adwokat podkreśliła również, jak ważna jest odpowiedzialność za swoje słowa i działania, zwłaszcza w świecie wirtualnym. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie, zadając pytania i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Spotkanie było cenną lekcją, która z pewnością zwiększy świadomość młodzieży na temat zagrożeń w internecie oraz pokaże im, jak się przed nimi bronić.
"Już kwitną tulipany"
Dzień Kobiet
W piątek 7 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
Piotr i Szymon, odwiedzili wszystkie klasy, składając serdeczne życzenia wszystkim dziewczynkom oraz nauczycielkom i pracowniczkom szkoły. Każda dziewczynka oraz pani została obdarowana cukierkiem, miłym słowem oraz uśmiechem, co stworzyło wyjątkową, radosną atmosferę. Był to piękny gest, który sprawił, że ten dzień stał się jeszcze bardziej wyjątkowy dla wszystkich pań w naszej szkole. Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za zaangażowanie i umilenie tego święta!
Agata Siwiec
Dzień Kobiet
Sukces Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego w Kunowie!
Mamy zaszczyt poinformować, iż nasze SKKT zajęło II miejsce w konkursie na najaktywniejsze koło krajoznawczo-turystyczne w powiecie stargardzkim. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 31 stycznia 2025 roku.
Organizatorem konkursu był stargardzki oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego we współpracy z miastem Stargard. Podczas gali wręczenia nagród naszą szkołę reprezentowali Aleksandra i Krzysztof Wilkoszowie. Dwudziestu pięciu najaktywniejszych uczestników naszej szkoły otrzymało kompasy, a dla szkoły został ufundowany puchar oraz dyplom. Wszystkim zaangażowanym w naszą szkolną działalność składamy serdeczne podziękowania!
Do zobaczenia na szlaku!
Z turystycznym pozdrowieniem
Opiekun SKKT
Natalia Kur- Olszyna
Wizyta funkcjonariusza Służby więziennej w klasie 2b
Do naszej klasy dnia 10 marca niespodziewanie przybył gość a mianowicie Pani Magdalena starszy chorąży służby więziennej, pełniąca służbę w Oddziale Zewnętrznym w Stargardzie. Pani Magda opowiedziała dzieciom o miejscu w którym pracuje, czym się zajmuje oraz jakie wykształcenie jest potrzebne, aby móc pracować w Służbie Więziennej.
Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań a najczęstsze pytanie dotyczyło z jakich powodów znaleźli się tam osadzeni.
Dziękujemy Pani Magdalenie za wizytę w naszej klasie. Zdobyte informacje i poszerzenie wiedzy na temat tego zawodu jest nieocenione.
Żywe lekcje w klasie 2b
Uczniowie klasy 2b to odważne, kreatywne i ciekawskie dzieci J zatem nie mięli problemu z wzięciem udziału w żywych lekcjach w roli głównej ze szczurami Kokosem, Łysym i Rogalem oraz psem Sisi.
Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o zwierzętach oraz spędzili ten czas na zabawie z nimi. Pani Patrycja i Andrzej opowiedzieli mnóstwo ciekawostek o szczurach hodowlanych a Pani Magdalena i Igor przedstawili wiele informacji o swoim piesku rasy York.
Mali Chemicy w akcji!
Chemia to nie tylko wzory i reakcje zapisane na kartce – to przede wszystkim magia nauki, którą można zobaczyć na własne oczy! Podczas zajęć chemicznych dla klas 1-3 nasi młodzi odkrywcy mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych naukowców, wykonując niezwykłe eksperymenty.
Węże Faraona – zaczęliśmy od spektakularnego pokazu, w którym z niewielkiej ilości substancji wyrosły długie, czarne „węże”, przypominające pradawne stworzenia. To doświadczenie wzbudziło ogromne emocje i pokazało, jak chemia potrafi zaskakiwać! Wulkan w butelce – mali chemicy przekonali się, jak wygląda erupcja wulkanu… w wersji mini! Dzięki reakcji sody oczyszczonej z octem mogliśmy podziwiać efektowną pianę, która z impetem wydobywała się z naszej „wulkanicznej” butelki.
Ciecz nienewtonowska – masa, która raz jest twarda jak skała, a raz rozlewa się jak woda? Tak! Dzieci z zachwytem ugniatały, rzucały i zgniatały naszą niezwykłą ciecz, odkrywając tajemnice jej niezwykłych właściwości.
Tęcza w probówce i mleku – chemia potrafi być nie tylko fascynująca, ale i piękna! Stworzyliśmy kolorowe warstwy cieczy w probówce oraz tęczowe wzory na powierzchni mleka, wykorzystując proste substancje i obserwując ich niezwykłe reakcje.
Spalanie magnezu i podpalenie ławki denaturatem – to był moment pełen napięcia! Podczas spalania magnez rozbłysnął intensywnym, białym światłem, a eksperyment z denaturatem pokazał, jak bezpiecznie przeprowadzać kontrolowane reakcje spalania. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem!
Bańka w bańce – dzięki sprytnemu połączeniu różnych substancji udało się nam stworzyć bańkę zamkniętą w innej bańce. Delikatna struktura i mieniące się kolory sprawiły, że wszyscy na chwilę poczuli się jak w magicznej krainie.
Samozapłon gliceryny z nadmanganianem potasu – na zakończenie zajęć zobaczyliśmy reakcję, która nie wymagała płomienia, aby rozpalić ogień. Samozapłon zrobił ogromne wrażenie i był doskonałym dowodem na to, jak niezwykłe reakcje mogą zachodzić w chemii.
Nasze zajęcia udowodniły, że nauka może być fascynującą przygodą, pełną niespodzianek i widowiskowych eksperymentów! Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań z młodymi badaczami!
Spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa w Dobrzanach
W ramach zbiórki karmy dla zwierząt leśnych 7 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikami Nadleśnictwa w Dobrzanach.
Podczas wizyty Pan leśniczy opowiadał o swojej pracy w lesie oraz występujących w nim roślinach i zwierzętach. Leśnicy w swoich opowieściach wykorzystywali eksponaty oraz naturalne okazy ,aby lepiej przybliżyć dzieciom tematykę lasu. Pięknym dopełnieniem spotkania były wręczone dla klas 0-3 słodkie upominki oraz karmniki, które z pewnością posłużą nam w dokarmianiu ptaków w przyszłości. Serdecznie dziękujemy Panom leśnikom za spotkanie, które okazało się bardzo ciekawą lekcją przyrody.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie