• Moduł III

• W ramach modułu III przeczytaliśmy książkę Czesława Janczarskiego ,,Jak Wojtek został strażakiem”.
          Po wysłuchaniu treści dzieci opowiedziały przygody chłopca i  uzupełniły lekturnik, tj. wypełniły metryczkę, narysowały portret lub sylwetkę głównego bohatera i wypisały jego cechy. Następnie narysowały i opisały ulubioną przygodę z lektury.

Na kolejne zajęcia uczniowie z wykorzystaniem wieszaków na ubrania, koszulek, kartonów i innych materiałów stworzyli ,,lekturę na wieszaku”. Część własnymi siłami, niektórzy z pomocą rodziców, jednocześnie ucząc się planowania i współpracy wykonali piękne projekty. Patrząc i słuchając uczniów bardzo poważnie i odpowiedzialnie podeszli do pracy przy realizacji tego zadania.

Kolejnym etapem było poznanie pracy strażaka. Zaczęliśmy od poszukiwań tego zawodu na Mapie Karier i zapoznaliśmy się z najważniejszymi aspektami dotyczącymi pracy w tym zawodzie. Następnie dzięki uprzejmości Pana Kamila Chrząszcza i Pana Huberta Kubickiego dzieci odwiedziły remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie.  Nasi dzielni strażacy opowiedzieli nam o tym niezwykłym zawodzie: za co lubią ten zawód, jak wygląda ich praca na co dzień, w jakich działaniach uczestniczyli. Panowie omówili sprzęt, wyposażenie oraz odzież ochronną każdego wyjeżdzającego do akcji ratowniczej. Na koniec uczniowie mogli przymierzyć strój strażaka i zwiedzić wnętrze samochodu strażackiego. Za co jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy.

Dziś zorganizowaliśmy ,,Piknik z książką”. Każde z dzieci wzięło swoją ulubioną książkę, wśród prezentowanych pozycji znalazły się różne gatunki literackie. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie wybranej ,,lekturki” w taki sposób, aby zainteresować nią pozostałych uczestników. Zachwyciła mnie obowiązkowość, przygotowanie jak i różnorodność utworów jakie przedstawiły dzieci, tym bardziej, że jeszcze cały czas doskonalą umiejętności czytania.

Na ostatnim naszym spotkaniu ,,Łamaliśmy stereotypy zawodowe”. Sprawdzaliśmy w jakich zawodach, które spotykamy na co dzień, pracuje więcej kobiet lub mężczyzn. Szukaliśmy w swojej rodzinie lub wśród znajomych osób, które wykonują zawód nietypowy dla ich płci. Na koniec uczniowie wykonali plakat łamiący stereotypowe zawody, czyli narysowali przedstawiciela omawianego zawodu, ale płci odmiennej, niż jest to standardowo przyjęte.

Założone cele i zadania wszystkich trzech modułów zostały w pełni zrealizowane dzięki konsekwentnej pracy uczniów, ale również dzięki wsparciu i zaangażowaniu Rodziców, którzy spędzając czas z dziećmi włączyli się do wykonania zadań.

Pamiętajmy! Wprowadzenie dzieci w świat literatury i ugruntowanie ich zainteresowań czytelniczych, to niezmiernie ważne zadanie każdego nauczyciela i … rodzica.