• Moduł II

• I przyszedł czas na realizację modułu II projektu ,,Lekturki spod chmurki” pod hasłem NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY.

Tym razem wybrałam lekturę ,,Zaczarowana zagroda” autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów. Uznałam, że ta książka najbardziej kojarzy się z nauką i pisarstwem.

Z przygodami Profesora Dobrowolskiego uczniowie zapoznali się w domu, podczas samodzielnego czytania. W szkole przy okazji uzupełniania stron lekturnika związanego z przeczytaną drugą lekturą omówiliśmy jej treść. Dzieci wypisały najważniejsze informacje dotyczące omawianej książki. Zaprojektowały okładkę czytanej lektury. Narysowały głównego bohatera, a wokół ramki wypisały cechy jego wyglądu. Następnie stworzyły ilustrację dotyczącą ulubionej przygody.

Dzieciom tak spodobał się pomysł z modułu I dotyczący gromadzenia różnych rzeczy kojarzących się z lekturą, że po raz kolejny powstały ,,LEKTURY W PUDEŁKU”. Dodatkowo uczniowie zafascynowani światem pingwinów wyszukali o nich ciekawostki i podzielili się tymi informacjami na forum klasy. A zgromadzone materiały posłużyły do stworzenia gazetki o życiu tych niezwykle ciekawych i niesamowitych ptaków.

Ilość i różnorodność zgromadzonych przez dzieci przedmiotów pozwoliła na zorganizowanie w klasie WYSTAWKI na temat czytanej lektury ,,Zaczarowana zagroda” Aliny i Czesława Centkiewiczów. W wielu pracach było widać ogromne zaangażowanie dzieci, ale również nieocenioną pomoc rodziców, za co bardzo dziękuję. Wspólnymi siłami stworzyliśmy wspaniałą zaczarowaną zagrodę w sali klasy drugiej.

POZNAJEMY ZAWODY, to zadanie klasa II wykonała jako ostatnie w trakcje realizacji scenariusza ,,Naukowy zawrót głowy”. W lekturniku zapisaliśmy nazwę omawianego zawodu (naukowiec oceanolog) za pomocą MAPY KARIER wyszukaliśmy i zapisaliśmy czynności jakie wykonuje przedstawiciel tego zawodu. Sprawdziliśmy jakie cechy charakteru tzw. kompetencje miękkie oraz predyspozycje fizyczne powinna posiadać osoba wykonująca ten zawód. Na koniec wypisaliśmy i omówiliśmy atrybuty kojarzące się z tą profesją.

Następnie klasa została podzielona na dwie drużyny i zagraliśmy w grę: KTO TO POWIEDZIAŁ? Zadaniem drużyn było odgadnięcie zawodu po zapoznaniu się z czynnościami, które wykonuje na co dzień w swojej pracy. Minimalną różnicą punktów zwyciężyli chłopcy. W ostatnim etapie naszej zabawy jedna z uczennic, została naszym naukowcem. Pozostałe osoby z klasy wcieliły się w rolę dziennikarzy i zadawały naszemu gościowi pytania związane z jego pracą. Wszyscy świetnie się bawili. To był naprawdę miło spędzony czas.