• Ocenianie w klasach I-III

• ZASADY OCENIANIA

1. Głównym celem edukacji wczesnoszkolnej jest wspomaganie dziecka w całościowym i harmonijnym rozwoju. Ocenianie w klasach I–III to proces gromadzenia informacji o postępach i osiągnięciach ucznia. Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne, a także śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania są ocenami opisowymi. Ocena z religii oraz języka angielskiego jest oceną cyfrową, zgodną ze skalą oceniania: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny.

2. Oceny bieżące wyrażane są w stopniach według skali:

1. stopień celujący – 6

2. stopień bardzo dobry – 5

3. stopień dobry – 4

4. stopień dostateczny – 3

5. stopień dopuszczający – 2

6. stopień niedostateczny – 1

3. W ocenianiu bieżącym dopuszcza się stosowanie „+” (waga +0,25) i „–” (waga -0,25), gdzie „+” oznacza osiągnięcia ucznia bliższe wyższej kategorii wymagań, „-” niższej kategorii wymagań.

4. Dopuszcza się dodatkowo stosowanie: plus (+) oraz minus (-) za nieprzygotowanie do lekcji, aktywność, zadania domowe lub ich brak oraz cząstkowe odpowiedzi. Sposób przeliczania plusów i minusów na poszczególne oceny jest określony przez Przedmiotowe Zasady Oceniania z poszczególnych przedmiotów.

5. Stopień ze znakiem plus (+) otrzymuje uczeń, którego wiadomości i umiejętności wykraczają nieznacznie ponad wymagania dla danego stopnia.

6. Stopień ze znakiem minus (-) otrzymuje uczeń, którego wiadomości i umiejętności wykazują drobne braki w zakresie wymagań dla danego stopnia.

7. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych odbywa się każdego dnia w trakcie zajęć szkolnych. Ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.

W ocenie bieżącej pracy ucznia stosuje się ocenę:

1. słowną – ustne wyrażenie uznania lub wskazanie na złe wykonanie zadania i przekazanie wskazówek do poprawy.
          2. pisemną – pisemny komentarz dotyczący wykonania zadania wraz z zaleceniami do dalszej pracy.
          3. tradycyjną – w formie stopni w skali od 6 do 1. Oceny te są odnotowywane w dzienniku elektronicznym.

8. Śródroczna ocena podsumowująco–zalecająca redagowana pisemnie na koniec semestru szkolnego, sporządzana jest na podstawie obserwacji, analiz prac ucznia, wypowiedzi, sprawdzianów.

9. Końcowa ocena roczna–klasyfikacyjna wyrażona na piśmie na koniec roku szkolnego w formie świadectwa szkolnego. Uwzględnia poziom opanowania przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu wymagań określonych w podstawie programowej dla I etapu edukacyjnego.

10. Klasyfikacja śródroczna i końcoworoczna z języka angielskiego oraz religii:

1) Ocenę śródroczną i roczną z języka angielskiego oraz religii nauczyciel wystawia na podstawie ocen cząstkowych z uwzględnieniem wag poszczególnych ocen.

2)  Ocenę śródroczną i roczną wystawia się na podstawie poniższej skali średniej ważonej:

1. jeśli średnia ważona jest w przedziale: 5,51 – 6,0 – ocena celująca
          2. jeśli średnia ważona jest w przedziale: 4,65 – 5,50 – ocena bardzo dobra
          3. jeśli średnia ważona jest w przedziale: 3,65 – 4,64 – ocena dobra
          4. jeśli średnia ważona jest w przedziale: 2,65 – 3,64 – ocena dostateczna
          5. jeśli średnia ważona jest w przedziale: 1,65 – 2,64 – ocena dopuszczająca
          6. jeśli średnia ważona jest w przedziale: 1,0 – 1,64 – ocena niedostateczna

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZAWARTE SĄ W WEWNĄTRZSZKOLNYCH ZASADACH OCENIANIA W DOKUMENTACH SZKOLNYCH.