• Jesteśmy EKO

• Działalność przyrodniczo- ekologiczna stanowi doskonałą formę pracy pozalekcyjnej. Umożliwia szeroką realizację celów i pełni jednocześnie istotne funkcje edukacyjne i wychowawcze. Główne założenia działań ekologicznych to kształtowanie właściwego stosunku dzieci do przyrody, pogłębianie wiedzy o środowisku przyrodniczym, potrzebie i sposobach jego ochrony oraz zachęcanie do organizowania i wykonywania społecznie prac na rzecz środowiska przyrodniczego. Do koła ekologicznego „Mamo, tato- jestem eko” należy 19 osób z klas 0- III.

Edukacja ekologiczna w ramach działań „Mamo, tato- jestem eko” realizowana była m.in. poprzez takie zagadnienia jak:

1.       Segregacja śmieci.

2.       Zasady zdrowego odżywiania.

3.      Rola pszczół w ekosystemie.

4.      Jak dokarmiać ptaki zimą, by im nie zaszkodzić.

5.      Od pola do stołu. Uprawa zbóż.

6.      Dary lasu. Las zamknięty w słoiku.

7.      Rodzaje lasów. Rozróżnianie drzew.

8.      Święto drzewa- wykonanie lapbooków.

9.      Sadzenie roślin.

10.  Sprzątanie świata.

11.  Zbiórka kasztanów dla fundacji, która wspierała finansowo chorą Amandę z miasta Stargard.

12.  Świat pod mikroskopem.

13.  Naturalne źródła energii. Zbudowanie makiety wiatraku.

Główne efekty ekologiczne zajęć realizowanych w ramach projektu „Świat jest piękny i ciekawy- nauczanie przez eksperymentowanie”:

• wzrost poziomu wiedzy z zakresu ochrony środowiska przyrodniczego,
          • bliższe poznanie elementów środowiska przyrodniczego okolicy (skały, gleby, rodzaje zbiorowisk roślinnych, rodzaje lasów, formy terenu),
          • poznanie walorów przyrodniczych regionu szkoły i miejsca zamieszkania uczniów,
          • rozumienie współzależności człowiek – przyroda,
          • rozbudzenie odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu,
          • wzrost zainteresowania uczniów naukami przyrodniczymi,
          • doskonalenie umiejętności wykorzystania różnych źródeł informacji w nauczaniu przyrody,
          • rozwijanie umiejętności korzystania ze sprzętu multimedialnego.

Uczniowie mają świadomość tego, że zdrowie każdego człowieka zależy od jego sposobu życia i myślenia w odniesieniu do ochrony otaczającego nas świata. Jest dla nas ważne, żeby swoją wiedzę o zagrożeniach środowiska wykorzystywali w życiu codziennym i edukowali innych.