Zajęcia chemiczne
Mali chemicy w akcji!
Chemia to nie tylko wzory i reakcje zapisane na kartce – to przede wszystkim magia nauki, którą można zobaczyć na własne oczy! Podczas zajęć chemicznych dla klas 1-3 nasi młodzi odkrywcy mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych naukowców, wykonując niezwykłe eksperymenty. [more]
Węże Faraona – zaczęliśmy od spektakularnego pokazu, w którym z niewielkiej ilości substancji wyrosły długie, czarne „węże”, przypominające pradawne stworzenia. To doświadczenie wzbudziło ogromne emocje i pokazało, jak chemia potrafi zaskakiwać! Wulkan w butelce – mali chemicy przekonali się, jak wygląda erupcja wulkanu… w wersji mini! Dzięki reakcji sody oczyszczonej z octem mogliśmy podziwiać efektowną pianę, która z impetem wydobywała się z naszej „wulkanicznej” butelki.
Ciecz nienewtonowska – masa, która raz jest twarda jak skała, a raz rozlewa się jak woda? Tak! Dzieci z zachwytem ugniatały, rzucały i zgniatały naszą niezwykłą ciecz, odkrywając tajemnice jej niezwykłych właściwości.
Tęcza w probówce i mleku – chemia potrafi być nie tylko fascynująca, ale i piękna! Stworzyliśmy kolorowe warstwy cieczy w probówce oraz tęczowe wzory na powierzchni mleka, wykorzystując proste substancje i obserwując ich niezwykłe reakcje.
Spalanie magnezu i podpalenie ławki denaturatem – to był moment pełen napięcia! Podczas spalania magnez rozbłysnął intensywnym, białym światłem, a eksperyment z denaturatem pokazał, jak bezpiecznie przeprowadzać kontrolowane reakcje spalania. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem!
Bańka w bańce – dzięki sprytnemu połączeniu różnych substancji udało się nam stworzyć bańkę zamkniętą w innej bańce. Delikatna struktura i mieniące się kolory sprawiły, że wszyscy na chwilę poczuli się jak w magicznej krainie.
Samozapłon gliceryny z nadmanganianem potasu – na zakończenie zajęć zobaczyliśmy reakcję, która nie wymagała płomienia, aby rozpalić ogień. Samozapłon zrobił ogromne wrażenie i był doskonałym dowodem na to, jak niezwykłe reakcje mogą zachodzić w chemii.
Nasze zajęcia udowodniły, że nauka może być fascynującą przygodą, pełną niespodzianek i widowiskowych eksperymentów! Już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań z młodymi badaczami!