• Wycieczka do Wrocławia

• W dniach 14.07- 17.07 2010 roku w ramach projektu Experymentarium - nauczanie przez działanie odbyła się wycieczka do Wrocławia. Dzięki projektowi, który został opracowany przez Dyrektora Mariusza Nosala i Pana Roberta Bartosika – koordynatora projektu, uczniowie naszej szkoły mogli wypocząć w pięknym hotelu i zwiedzić miasto.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu, ruszyliśmy na Plac Grunwaldzki, gdzie podziwialiśmy nowoczesną architekturę budynków Politechniki Wrocławskiej oraz najsłynniejszy most Wrocławia – Most Grunwaldzki. Należy tu nadmienić, że w tym mieście jest ponad 100 mostów i ponad 33 kładki dla pieszych. Następnym punktem programu było zwiedzanie ZOO i  Afrykarium. Podczas zwiedzania mieliśmy okazję brać udział w zajęciach tematycznych : Sawanna i Zwierzęta leśne. Dziewczynki, które brały udział w zajęciach poświęconych zwierzętom, były tak bardzo zainteresowane i zadawały tak dużo pytań, że Pani przewodniczka stwierdziła, że po raz pierwszy ma tak dociekliwą grupę.

Wielką atrakcją był mały tygrys, który pierwszy raz odbywał swój spacer na wybiegu. Afrykarium też dostarczyło nam wielu wrażeń, szczególnie rekiny, pingwiny i foki. Wielkim powodzeniem cieszyło się również karmienie małych zwierząt: kóz, osłów, kucyków.

Po wyjściu z ZOO odwiedziliśmy Halę Stulecia, która zaliczana jest do cudów architektonicznych ze względu na swoją potężną kopułę. Wokół hali rozciąga się potężna ścieżka spacerowa z pergolami. Oglądaliśmy również fontannę multimedialną strzelającą do góry różnymi figurami wodnymi.

Ciekawostką  było  Hydropolis- miejsce, gdzie wyjaśnione są wszelkie tajniki związane z wodą. Tutaj wszyscy zaznali niezwykłej kąpieli pod ścianą wodną. Dopełnieniem dnia było spotkanie ze znanym prezenterem pogody Jarosławem Kretem.

Następny dzień poświęcony był na zwiedzanie najciekawszych atrakcji miasta. Zaczęliśmy od podziwiania Rotundy Panoramy Racławickiej, a potem ruszyliśmy na nadbrzeże Odry. Tu przed budynkami Muzeum Narodowego i Akademii  Sztuk Pięknych zapoznaliśmy się z pracami wielkiej i znanej artystki Magdaleny Abakanowicz, tej która tworzyła słynne Abakany- gobeliny. Przez Most Pokoju przeszliśmy na Ostrów Tumski, gdzie znajdują się pałace Kurii wrocławskiej i Katedra Św. Jana Chrzciciela. Byliśmy zachwyceni odrestaurowanym za 80 mln złotych pałacem biskupim ( elewacja i dachówki z białego piaskowca). Po przejściu przez Most Zakochanych ruszyliśmy na przystań. Stąd statkiem wycieczkowym wypłynęliśmy w rejs po Odrze. Z perspektywy rzeki mogliśmy zobaczyć inny Wrocław, było to niebywałe przeżycie, tym bardziej, że mogliśmy podziwiać jeden z dwóch istniejących w Polsce, dom na wodzie.

Po udanym rejsie ruszyliśmy do Ossolineum.  Spacerowaliśmy niezwykle urokliwymi uliczkami pamiętającymi czasy średniowiecza. Fantastycznym okazał się dziedziniec biblioteki. Uliczki doprowadziły nas do głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych w Europie auli barokowych – Leopoldina.

Kręte uliczki doprowadziły nas do kawiarni Artystycznej, gdzie dawniej mieściło się jedno z najstarszych więzieni w Polsce. Miejsce to słynie z tego, że więźniem był tu Wit Stwosz- twórca ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie.

Ciekawym miejscem na Rynku są Jatki, gdzie znajdują się jedyne na świecie rzeźby poświęcone zwierzętom rzeźnym.

Obejrzeliśmy fasadę kościoła Św. Elżbiety i stanęliśmy przed najsłynniejszymi we Wrocławiu kamieniczkami - Jaś i Małgosia. Domki te od wieków stoją na Rynku „ trzymając  się za ręce”.

Duże wrażenie wywarł na nas Ratusz, który ze względu na swoje piękno dzierży palmę pierwszeństwa w Europie.

Na rynku „spotkaliśmy” najwięcej krasnoludków wrocławskich, trzeba zaznaczyć, że każdy z uczestników miał znaleźć po drodze wszystkie krasnoludki.

Po każdorazowym powrocie do hotelu raczyliśmy się wyśmienitą czekoladą i bawiliśmy się na patio hotelowym lub na placu zabaw. W ostatni wieczór mieliśmy przyjemność spotkać w naszym hotelu Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka , z którym bardzo miło porozmawialiśmy.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy w piątek, zdrowych i wypoczętych uczestników wycieczki odebrali  Rodzice.

Należy podkreślić, że wszyscy nasi uczniowie podczas wycieczki wykazali się wielkim zdyscyplinowaniem, byli chwaleni przez personel hotelowy za grzeczność i kulturę, co my- opiekunowie odbieraliśmy z wielką dumą.

Myślę, że warto w tym miejscu podziękować Dyrektorowi i Panu Bartosikowi za wspaniałą wakacyjną przygodę.