Czytanie
JAK ZACHĘCIĆ DZIECI DO CZYTANIA KSIĄŻEK. PORADNIK DLA RODZICÓW.
Szanowni Państwo!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Tym razem chciałabym zachęcić Państwa do czytania swoim dzieciom.
Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze,
to czytać je razem z nimi.Dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je przede wszystkim rodzina. A wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Przytoczę wypowiedź Ireny Koźmińskiej, założycielki fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”:
Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Trzeba obudzić w dziecku zapał do książek. Nie uczynimy tego tłumacząc dziecku, że jest to ważne. Ani nawet ucząc je wcześnie czytać. Przeciwnie, dzieci, które zbyt wcześnie popychane są do samodzielnych lektur, często po kilku latach zniechęcają się. W ich umyśle czytanie kojarzyć się będzie z przykrością i nudą - bo jak inaczej może się kojarzyć mozolne brnięcie przez tekst, którego małe dziecko często nawet nie rozumie?
Istnieje jednak niezawodny i sprawdzony sposób, by czytanie uczynić atrakcyjnym i przyjemnym dla dziecka.
Jest nim - głośne czytanie. Wtedy jedyne co musi zrobić dziecko, to słuchać, rozumieć i wyobrażać sobie.”Jak bardzo korzystnie wpływa czytanie na rozwój umysłowy i psychiczny dzieci, to wszyscy wiemy. Przypomnę tylko w wielkim skrócie, że rozwija język, pamięć i wyobraźnię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację. Czytanie powieści i opowiadań rozwija też empatię, dzięki temu, że umożliwia poznanie uczuć i przeżyć drugiego człowieka – bohatera książki.
Ale jak radzi Irena Koźmińska: „Czytanie ma się dziecku zawsze kojarzyć z radością - nigdy z przymusem, karą czy nudą.”
Załączyłam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz podaje sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do kontaktu z książką.
Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.
Z wyrazami szacunku Państwa szkolna bibliotekarkaBarbara Eiding
Czytanie - poradnik dla rodziców