• O projekcie

        • „Świat jest piękny i ciekawy – nauczanie przez eksperymentowanie "

          Projekt pt. Świat jest piękny i ciekawy – nauczanie przez eksperymentowanie” to kontynuacja projektu realizowanego przez naszą szkołę w 2020 roku „Experymentarium – nauczanie przez działanie”. Zajęcia w ramach tego przedsięwzięcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno uczniów jak i rodziców zrobiliśmy wszystko, aby i w tym roku realizować ten nowatorski projekt skierowany do uczniów naszej szkoły. Celem nadrzędnym jest wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej instytucji oświaty jaką jest nasza placówka. Przygotowaliśmy wachlarz zajęć, które pozwolą na organizację wolnego czasu dzieciom wykraczającą poza ramy edukacji. Projekt w 100% został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (rządowy program dotacyjny dla organizacji pozarządowych - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Wartość dofinansowania to aż 295 969 zł. Termin realizacji wrzesień 2021 – grudzień 2023.

           

          W ramach projektu prowadzone są następujące zajęcia:

          1. „LEGO ROBOTYKA” - środa 1300 - 1345
          2. „TAJEMNICZY ŚWIAT CHEMII” - wtorek 1400 - 1445
          3. „Z FIZYKĄ I ASTRONOMIĄ ZA PAN BRAT” - środa 1450 - 1535
          4.  „MŁODY KONSTRUKTOR MASZYN PROSTYCH” - środa 1350 – 1435
          5. „MAŁY MODELARZ” - poniedziałek 1400 – 1445
          6. „KOSTKA I PIONEK - GRAJMY RAZEM” - piątek 1400 – 1445
          7. „MAMO, TATO - JESTEM EKO” - poniedziałek 1300 – 1345

          Szczegóły dotyczące zajęć w zakładce projektu.

          W ramach projektu planujemy również dwie 4 - dniowe wycieczki do Wrocławia i Torunia.

          Znajomość Ojczyzny i jej dziejów jest zarówno obowiązkiem jak i wartością, którą ciągle, na nowo, powinna odkrywać szkoła. Odnajdywanie owej wartości jest chlubnym kontynuowaniem tradycji polskiej szkoły, która będąc wierna narodowej spuściźnie, przekazywała solidną wiedzę, kształtowała świadomość narodową i obywatelską, szacunek dla dobra wspólnego jakim jest dziedzictwo wspólnoty narodowej i państwowej zbudowanej w minionych stuleciach, a co za tym idzie - wychowywała w poczuciu patriotyzmu. Tę tradycję mamy dziś chronić i przekazać dzieciom i młodzieży. Znajomość Ojczyzny, jej historii i kultury to nie tylko książkowa wiedza o niej, ale i szeroko pojęte krajoznawstwo, a przede wszystkim - znajomość miejsc, które stanowią polskie sacrum. Podróże historyczno-kulturowe mają w procesie edukacji patriotycznej, wychowania obywatelskiego i kształtowania miłości Ojczyzny budzić nastroje, sentymenty, uczucia dumy z narodowych wartości, pomagać utożsamiać się z tymi, którzy niejednokrotnie za tę miłość do Polski zapłacili najwyższą cenę, własne życie.

          Niniejsza koncepcja wycieczek historyczno - kulturowych do Wrocławia oraz Torunia, miejsc pamięci narodowej, stanowi element programu tzw. polityki edukacji historycznej.

          "Z historią i naturą na Ty" - wycieczka do Wrocławia

          W programie zwiedzania znajdzie się Ossolineum, gdzie każda sala to inny temat. Wszędzie widz jest wciągany w akcje, jak w dobrej opowieści. W całym muzeum zainstalowano ponad 100 gier, aplikacji i multimedialnych prezentacji. Dzięki temu miejsce to staje się łatwiejsze w odbiorze dla młodych widzów, a cała tematyka przedstawiona za pomocą dobrze dzieciom znanych dotykowych ekranów. Dzieci są zachęcane do dotykania i działania. Ossolineum to potężna biblioteka, jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w kraju, siedziba muzeów. Miejsce niezwykle ważne dla nauki. Cenne zbiory i archiwa początkowo znajdowały się we Lwowie, a po wojnie zostały przywiezione do Wrocławia i tu pozostają do dziś.

          Panorama Racławicka unikatowe dzieło, jedyne takie w Polsce. Panorama to ogromny obraz zawieszony na ścianach Rotundy, przedstawiający Bitwę pod Racławicami, której przewodził Tadeusz Kościuszko. Oryginalne dzieło uzupełnione jest o eksponaty, by jeszcze mocniej przekonać odbiorców, że znajdują się w centrum działań wojennych. Obraz powstał w głównej mierze dzięki pracy Kossaka i Styki we Lwowie, pod koniec XIX wieku. Został namalowany na płótnie liczącym 15 metrów, a do jego stworzenia wykorzystano 750 kilogramów farby.

          Hydropolis to centrum wiedzy poświęcone wodzie, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jego lokalizacja to zabytkowy XIX-wieczny neogotycki podziemny zbiornik wody czystej o powierzchni 4600 m². 9 stref tematycznych stanowi źródło wiedzy dla dzieci i dla dorosłych na temat wody, jej mieszkańców oraz znaczeniu dla człowieka. Centrum wiedzy o wodzie to arcyciekawe miejsce, to fenomenalna prezentacja na temat wody, bez której nie byłoby życia na Ziemi. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – od funkcji pełnionych w ciele człowieka, po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi.

          Do wszystkich tych miejsc zakupione zostaną bilety, zorganizowany zostanie transport, nocleg, wyżywienie dla 17 uczniów.

          Termin – maj/czerwiec 2023

           

          "Z tradycją i historią na Ty" - wycieczka do Torunia

          W programie zwiedzania znajdzie się Żywe Muzeum Piernika. To pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta. W muzeum można nie tylko w magiczny sposób przenieść się do XVI-wiecznej piernikarni, by pod okiem Mistrza Piernikarskiego własnoręcznie wykonać tradycyjnego piernika, ale także zobaczyć manufakturę z początku XX wieku, gdzie każdy chętny może ozdobić piernik lukrem. Można poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język.

          Kolejną atrakcją jest Dom Mikołaja Kopernika. Muzeum mieści się w dwóch gotyckich kamienicach kupieckich, z których jedna jest uznawana za miejsce narodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. W Muzeum zwiedzić można wnętrza mieszczańskie (XVI-XIX w.) oraz zapoznać się z ich historycznym wystrojem. Znaleźć tu można także dokumenty i pamiątki związane z życiem i dziełem wielkiego odkrywcy. W piwnicach Domu Mikołaja Kopernika mieści się interaktywna wystawa „Świat toruńskiego piernika”. Zwiedzając ekspozycję w towarzystwie mieszczki, turyści mogą degustować i wypiekać pierniki, zgłębiać historię rzemiosła piernikarskiego, a także poznać przyprawy korzenne używane do wypieku toruńskiego specjału.

          Toruńska starówka wpisana jest na Listę Kulturowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer po toruńskim średniowiecznym zespole miejskim (bo tak właściwie powinno się je tytułować) nie pozostawia wątpliwości, że to jak najbardziej zasłużone wyróżnienie – w końcu w Toruniu znajdziecie aż 1000 chronionych zabytków. Stare miejskie mury (najstarsze obronne w Polsce!) pamiętają osiem wieków historii, a coraz piękniej odrestaurowane mieszczańskie kamienice cieszą oko detalami i kolorami. To tutaj znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych Torunia – Centrum

          Popularyzacji Kosmosu "PLANETARIUM - TORUŃ", w której popularne pokazy astronomiczne - zależnie od tematu - opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk itp. Charakterystyczna, półkolista kopuła i rotundowy kształt budynku Planetarium sprawiają, że należy ono do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów toruńskiej starówki.

          Do wszystkich tych miejsc zakupione zostaną bilety, zorganizowany zostanie transport, nocleg, wyżywienie dla 17 uczniów.

          Termin – wrzesień/październik 2023

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Kunowie im. Jana Brzechwy
      • 91 561 00 16
      • Kunowo 45 a 73-110 Stargard sp@kunowo.edu.pl Poland
      • Damian Szmit tel. 503 677 713 iod@data.pl
    • Logowanie